"Tavlada da, hayatta da bilgi uzun vadede şansı her zaman yener."

Tavla & Eğitim!

Monte Carlo’da katıldığım dünya şampiyonasında 18 yaş altı katagorisini ve burada yarışan çocukları gördüm, bu çocukların çoğu Japon idi. Bu benim oldukça merakımı çekti. Ülkemize döndükten sonra bu konu üzerinde biraz araştırma yaptım. Sonuç itibarı ile Tavla oyunu Japonya’da Go ve Satranç kadar değer verilen bir oyunmuş. Japonya beyin geliştirme vakfı tarafından İlkokul 1. Sınıfta Go derslerine 3. Sınıftan itibaren, özellikle kişisel gelişim ve analitik düşünce yapısını geliştirdiğinden dolayı Tavla dersleri veriliyor. Fransa’da da ilkokul seviyelerinde eğitimler verildiğini gördüm. Fillandiya, Norveç ve bir çok Avrupa ülkesinde üniversite bazında eğitimler verilmekte.

Maalesef ülkemizde bırakın tavla eğitimi almak, tavlayı öğrenebileceğimiz Türkçe kaynak bulmak çok zor. Tüm bu aşamalardan yola çıkarak Tavla Eğitim Platformunu kurdum.

Geleneksel tavladan, modern tavla geçişim sırasında yurtdışı kaynaklardan edindiğim bilgileri, “bilgi kuyudaki su gibidir, paylaştıkça çoğalır” mottosu ile ilk kitabım olan “Modern tavlaya giriş ve Açılış hamleleri” isimli kitabımı çıkardım.  Modern tavla camiasında oldukça ilgi ve beğeni topladı.

Bununla birlikte bize gelen geri dönüşlerde, Modern tavladan ziyade geleneksel tavla ile ilgilide istekler yoğunlaşınca  bende “Tavla’nın Kitabı” isimli ikinci kitabımı çıkardım. Kitaplarımla birlikte aynı zamanda You Tube da tavla dersleri vermekteyim.

İstanbul’da bazı üniversiteler ile görüşmelerimiz sonucunda üniversitelerde “Tavla Klüpleri’nin kurulması konusunda adımlar attık. Fakat Pandemi nedeniyle bu projemizi durdurmak zorunda kaldık. Sağlıklı günlerde bu projemizi tekrar başlatmayı ümit ediyoruz.

Egitim1.jpg
Egitim2.jpg
EgitimGorsel

ÜCRETSİZ TAVLA WEBİNARI

Tavla nedir?
 

Sizi bilinçli tavla le tanıştırmak istiyoruz.
 

Bir imparatorun hediyesine (satranç) karşı icat edilen tavla, bu kadar basit bir oyun olabilir mi?
 

Geleneksel tavla ile Modern tavla arasındaki farklar nelerdir.
 

Tavlayı doğru oynuyor muyuz?
 

Tavlada doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?
 

Tavla nasıl oynanır?
 

Tavla açılışındaki doğru hamleler nelerdir.
 

Tavla oynarken, mutlaka bilmeniz gerekenler.

ÜCRETSİZ TAVLA WEBİNARI

TAVLA EĞİTİMİ SİZE NE KAZANDIRACAK

 

Tavla ilk bakışta basit bir oyuna benzer. Tavla alanında pullarınızı kırılmadan ilerletmek ve yüksek sayılı zarlar atarak oyunu kazanmak olarak gözükür.

görünüşe göre tavlayı herkes bu basit şekilde oynar. Oyun üzerinde fazla düşünmez.

nerdeyse büyüklerimizden öğrendiğimiz hamleleri tekrarlarız ve yenildiğimizde en büyük sorumlu zarlardır. O gün şans bizden yana değildir.

 

Fakat oynamanın başka bir yolu daha var. Her zaman sadece koşmak yerine farklı hareketlerde bulunursunuz.

Rakibinizi engellemek için, yapmanız gereken birçok hazırlıklar, tuzaklar ve hamleler var

Ayrıca kendinizin de engellenmenizi önleyecek hamleleriniz olmalı

Rakibiniz size bir açık verdiğinde, en ağır şekilde saldırırsınız.

Tahmin edebileceğiniz gibi, ikinci yol kazanmak için ideal yoldur.

Ancak uygulaması kolay değildir.

 

Riskleri almanın ne zaman doğru, ne zaman yanlış olduğunu öğrenmek için oyun bilgisine, strateji ve taktiklerine hakim olmanız gerekmektedir. Kitaplarımızın ve you tube videolarımızın konusu bu, kitaplarımızı okudukça ve videolarımızı izledikçe başarı grafiğiniz yükselecektir. Ben sizlere analitik düşünce ile birlikte bilinçli tavla oynamayı göstereceğim.

Ne zaman hücum, ne zaman savunma oynayacağınızı, oyunun ileri safhalarında kontağı kaybetmediğiniz sürece dezavantajı nasıl avantaja çevirebilme şansınız olduğunu öğreteceğim.

 

Ayrıca bu oyun sadece taktik ve stratejilerden oluşmuyor, bir de  psikolojik tarafı var. Ders aralarında bunlardan da bahsedeceğim.

Bu kitaplar ve videolardaki silahlarla donanmış, dünün tarzında oynayan rakipsiz rakiplerinizin size karşı artık şansı olmayacak.

Yaklaşan hiç etkinlik yok