Kurucu'nun kaleminden

Türkiye’nin ilk Tavla Eğitim Platformu’na hoş geldiniz!

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de herkes tarafından eğlence aracı olarak görülen tavlanın, spor ve zeka oyunu olduğunu düşünen anlayış hızla yayılıyor. Bu anlayışın Türkiye’deki adresi “Tavla Eğitim Platformu” birçok turnuvada ödül almış Alparslan Göktay önderliğinde kuruldu.

Tavlanın bir zeka oyunu olduğunu özellikle vurgulayan Alparslan Göktay; bu platformu, tavlanın bir zaman geçirme aracı olarak değil çocukluk yaştan başlayarak herkese öğretilmesi gereken matematiksel bir oyun olduğunu anlatmak için kurduğunu söyledi.

Etkinlik organizasyonlara başladıklarını belirten Aparslan Göktay, Tavla Eğitim Platformu ile herkese geleneksel ve modern tavlayı öğretmek amacıyla birçok eğitim, workshop, organizasyon ve turnuva düzenleneceğinin müjdesini verdi.

Türkiye’de modern tavla konusundaki ilk kitabın yazarı olan Alparslan Göktay bu çalışmaları, 48 yıllık tavla tecrübesini, uluslararası deneyimlerini kendisi gibi birçok tavla oyuncusuna ve genç kuşaklara aktarmak aynı zamanda da Türkiye’de tavlanın sevilmesini sağlamak için gönüllülük esası ile yaptığını belirtti.

Tavla Eğitim Platformu’nun kuruluş amaçlarından birisinin de gençlerimize matematiği tavla ile sevdirmek olduğunu söyleyen Alparslan Göktay, Japonya ve Danimarka gibi ülkelerde tavlanın ders olarak okutulduğunu özellikle vurguladı. Gençlerimizin de sayılarla, kombinasyonlarla ilgili olarak daha sevimli alışkanlıklar kazanması ve hayatlarının belirli bir bölümünde tavlanın muhakkak olması gerektiğini söyledi.

Tavla Eğitim Platformu olarak; Türkiye’den başlayarak, dünyanın 20 ülkesinde yapılacak olan turnuva organizasyonu ile birlikte, Dünya Tavla Şampiyonası’nı 2020 Eylül ayında İstanbul’da organize etme kararı aldık. Bu amaçla yapılacak olan etkinlikleri web sitelerinden duyuracağını söyleyen Alparslan Göktay, tüm tavla dostlarını ve tavla oynamak, öğrenmek isteyenleri platforma davet ettiklerini belirtti.

AlparslanGoktay_edited.png

Alparslan Göktay

Kurucu

Vizyonumuz

Dünya'daki en eski oyunlardan biri olan ve mirası pek çok millet tarafından sahiplenilen Tavla, bir oyun olmaktan çok daha fazla özelliği içinde barındıran, eğlenirken taktik ve strateji gibi yönlerimizi geliştiren bir zeka sporudur.

Çok fazla sayıda hamle bulunduğundan ustalaşırken sürekli gelişmeyi öğretir. Aynı zamanda kişi rakibiyle eşit koşullarda yarışmayı, kendinin ve başkalarının yeteneklerini tanımayı, kazanmanın tatminini yaşayıp mütevazi olabilmeyi, zamanını ve kapasitesini en uygun şekilde kullanmayı öğrenir. Dolayısıyla tavlayla geliştirilip ortaya çıkan bu özellikler, insanın günlük yaşantısına da yansıyacaktır. Ne kadar erken öğrenilirse o kadar faydalı olacak ve nesillerin değerlerinin temelini oluşturmada o denli büyük rol oynayacaktır. Bu gibi yönleriyle tavlanın kısa ve uzun vadede kişiliğe olan olumlu katkılarına inanmaktayız.

7'den 70'e herkesin ilgi gösterdiği tavlanın ülkemizce ayrı bir değer atfedilmesinden ve bilinçli bir şekilde oynanmasına katkı sağlama amacımızdan dolayı, Türkiye'nin ilk "Tavla Eğitim Platformu'nu" kurmuş bulunmaktayız.

Ayrıca Türkiye’de modern tavla konusundaki ilk kitabı ve ardından ikincisini yazarak, 48 yıllık tavla tecrübelerimizi genç kuşaklara aktarmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Bilginin daha geniş kitlelere yayılma gücünden yararlanmak için Youtube gibi online platformlar üzerinden de tavla derslerimizi yayınlamaktayız.

Tavlanın çocuklardan başlayarak tüm okullara girmesini amaçladığımızdan dolayı küçük tarzda turnuvalar düzenleyerek oyuncularımızı turnuvalara hazırlıyoruz.

Misyonumuz

 • Her sporda olduğu gibi bir zeka ve strateji sporu olan Tavla'nın, en üst düzeyde gerçekleştirilmesi için eğitimden yararlanılmalıdır. Buna olan inancımızla kurduğumuz platformda, çocuklardan başlayarak geniş kitlelere geleneksel ve modern tavlayı öğretmek
   

 • Bu oyunun tutkunlarına özel bir buluşma ortamı sağlamak amacıyla workshop, organizasyon ve turnuvalarımızı en üst düzeyde gerçekleştirmek,
   

 • Sevgi, saygı, hoşgörü gibi erdemler ve kendimize ve insana güven, yapabileceğimizin en iyisini yapmak gibi değerlerimizi koruyarak tüm kuşaklara tavlayı layıkıyla tanıtmak
   

 • Ders veya kulüp bazında okullara daha fazla girmesi için öncelikli olarak üniversiteler ile görüşme halindeyiz. Tavlanın bir zeka sporu olarak kulüp bazında üniversitelerden başlayarak okullara daha fazla girmesini sağlamaya çalışmak
   

 • Tavlanın dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de üniversitelerde ve ilkokul düzeyine kadar indirgeyerek yerel ve uluslararası turnuvalarda başarılı sporcular yetiştirmek ve tavlanın analitik zekayı geliştiren, kişisel gelişime katkı sağlayan bir zeka sporu olduğunu geniş kitlelere anlatmak ve yaygınlaştırmak
   

 • Kitaplarımızın tüm Türkiye’de kolay ulaşılabilirliğini sağlamak ve platformumuzu daha fazla kitleye duyurmak, Faaliyetlerimizi hız kesmeden ve yeni hedefler ekleyerek sürdürmektir.